Врло садржајна и успешна посета са великим развојним могућностима

Након две године интензивних припрема, од 02. до 07. септембра 2021 године, реализована је посета представника Спортске академије Београд образовним и спортским институцијама Исламске Републике Иран.

Делегацију спортске Академије представљали су: Леон Лукман, оснивач Академије, Синиша Јаснић, председник Савета, Зоран Јерковић, руководилац едукације кадрова, Бранимир Нешић, професор и Борис Поповић, менаџер.

Припремне радње, план и програм боравка реализован је уз помоћ Амбасадора Републике Иран у Београду, Рашида Хасанпура и нашег Амбасадора у Ирану Драгана Тодоровића уз пуну координацију Министарства иностраних послова Србије.

Kомплетан програм посете организован је уз пуну координацију Олипијског комитета Ирана и надлежних институција.

Програм је обухватао посету и састанке у Техерану и то:
-пријем у Амбасади републике Србије, Олимпијској академији и Олимпијском комитету Ирана, државном Универзитету „Шахид Бехешти“, Тениској академији, Веслачком, кајак и кану савезу Ирана, Одбојкашком савезу Ирана, Kошаркашком савезу Ирана, Пливачком и ватерполо савезу Ирана, Спортском друштву Зоб Ахан у чијем саставу је најпознатији фудбалски клуб Зоб Ахан Есфахан и Скијашком савезу Ирана.

Преставницима Зоб Ахан делегације представљен је филм о ФK „Партизан“, фудбалска школа и тренажни центар „Телеоптик“ чиме су направљени први кораци ка даљој сарадњи.

Уприличена је посета провинцији Мазандаран која има око 4 милиона становника и представља најразвијенији спортски регион Ирана. У Амолу смо били гости највећег и најпрестижнијег приватног Универзитета „Шомал“ као и њихових најуспешнијих спортских колектива у рвању, теквондоу и стоном тенису.

Kомплетан наш прогам је добио пуну подршку Олимпијског комитета Иран и обухвата следеће сегменте:
-сарадњу са образовним и научним институцијама Ирана,
-сарадњу са националним савезима Ирана,
-помоћ у организацији међународних спортских манифестација у Ирану,
-могућност потенцијалних инвестиција из Ирана у образовне и спортске пројекте у Србији.

Са свим институцијама и савезима потписани су меморандуми о сарадњи који обухватају: школовање и усавршавање кадрова за Ирански спорт, планови и програми стручног рада са посебним нагласком на селекцију и идентификацију кадрова, рад са женама и инвалидима, размена стручњака и спортиста, организација заједничких спортских кампова и припрема као и реализација заједничких пројеката.

У наредних месец дана очекује се узвратна посета делегације Ирана када ће бити потписани уговори о конкретним активностима. Напомињемо да су могућности сарадње са Ираном изузетно велике и да ће захтевати укључење многих образовно-спортских институција и организација из Србије. Због тога, Спортска академија ово сматра државним пројектом у који ће се поред Олимпијског комитета Србији укључити и одређена министарства републике Србије.

Овим путем Спортска академија Београд се посебно захваљује еxеленцији Рашиду Хасанпуру, еxеленцији Драгану Тодоровићу као и Министарству Иностраних послова Србије.

Врло садржајна и успешна посета са великим развојним могућностима

Програм је обухватао посету и састанке у Техерану и то:

-сарадњу са образовним и научним институцијама Ирана,
-сарадњу са националним савезима Ирана,